,
rezervasyonhatti.com
phone

+90 444 51 36

Amasya Otelleri

Amasya 7500 yıllık tarihi ile bilim, siyaset ve sanat alanında çok önemli eserler vermiş değerli insanların doğduğu, büyüdüğü ve ürettiği yer olup bu kültürel zenginliği Amasya’nın her köşesinde görebilirsiniz. Yeşilırmak’ın kıyısında tarihle iç içe bir tatil geçirmek isterseniz Amasya Otelleri'nde yerinizi ayırtmanızı öneriyoruz. 

Amasya Otelleri ve Gezi Rehberi

Amasya Otelleri

Bilimkurgu hikayelerinde farklı diyarlara açılan kapılar var ve bir kapıyı açarsınız karşınızda deniz, bir diğerinde dağ olur. Amasya’da da açtığınız kapılar sizi tarihte isim yapmış kişilere çıkarır. Bir kapıda Sultan Bayezid, birinde efsane kral 6. Mitridat, bir diğerinde tarihteki ilk coğrafyacı Strabon karşılar sizi.

Amasya’da pek çok müze bulunduğu için müze kartınızı yanınıza almayı unutmayın. Turunuza Mustafa Kemal Atatürk’in 1919 yılında Amasya’ya geldiğinde üs olarak kullandığı ve Amasya Tamimi’nin yazıldığı yer olarak bilinen Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi ile başlayabilirsiniz.

Müze Milli Mücadele salonunda 12 Haziran 1919 günü Mustafa Kemal’in Amasya’ya gelişi ve Amasya’lı heyetçe karşılanma anını bal mumu heykellerle canlandırılmış olarak görebilir daha sonra Amasya’da şehzadelik yapmış ve daha sonra tahta oturmuş 7 padişah ve 5 şehzade heykelinin de bulunduğu Şehzadeler Müzesi ikinci durağınız olabilir.

Amasya Arkeoloji Müzesi, Minyatür Amasya Müzesi, Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi gibi toplamda 13 müze sizi bekler. Tarihi güzellikleri konakladığınız mekanda da yaşamak isterseniz tarihi konak olan Amasya Pansiyon seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. 

Tarihi yerler sadece müzelerle sınırlı değil elbette, gezebileceğiniz medreseler, hanlar, bedestenler, camiler, türbeler, tarihi köprüler, hamamlar, Amasya Kalesi, kral kaya mezarları ile Amasya’nın her yerinden tarih fışkırdığını göreceksiniz.

Sadece tarihi yerleri gezmek için bile 1 gün size yetmeyecektir bile bu nedenle tatilinizin tamamını Amasya’da geçirecek şekilde planlamanızı öneriyoruz çünkü daha çok gezilecek yer ve yapılacak etkinlik var.

Piyade Tugayı bulunan Amasya’da özellikle yemin törenleri zamanında yoğun talep olduğu için Amasya otelleri ve fiyatları farklılık gösterebileceğinden önceden rezervasyon yaptırmanız iyi olacaktır. 

Amasya’ya geldiğinizde ilk dikkatinizi çekecek olan yapılar elbette Yeşilırmak kenarında yapılmış olan Yalıboyu Evleri olacaktır. Tarihi sur duvarları üzerine ahşap çatkı arası kerpiç dolgulu olarak inşaa edilen evler geleneksel Osmanlı mimari tarzını çok güzel yansıtmaktadır. 

Amasya tarihi ve kültürel değerlerinin yanında doğal güzellikleri ile de gelenleri kendine hayran bırakır. Etrafı kayın, sarıçam, sedir ve kestane ağaçları ile çevrili bir doğa harikası olan Borabay Gölü zümrüt yeşili rengindedir. Göl çevresinde yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, bitkileri inceleyebilirsiniz.

Kuşları izlemeyi seviyorsanız Yedikuğular Kuş Cenneti'nin (Yedikır Barajı) tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. Göl çevresine karavanınızla gelebilir ya da kamp kurarak doğayla iç içe bir tatil yapabilirsiniz.

Otelde kalmayı tercih ediyorsanız verdikleri hizmete ve bulundukları konuma göre hesaplı ve en ucuz Amasya otellerinde konaklayarak tarihi ve doğal güzelliklerin tadını bütçenize uygun olarak çıkartabilirsiniz.  

Amasya tarihi yerleri ve doğal güzellikleri gezmekle bitmeyip bunlara bir de kaplıcaları ekleyip sağlıklı bir tatil yapabilirsiniz. Amasya kaplıcalarının vegatatif sinir sistemini düzenlediği, ağrılarda etkili olduğu, idrar yolu rahatsızlıkları, romatizmal hastalıklara ve kadın hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Terziköy Termal Turizm Merkezi, Gözlek Kaplıcası ve Hamamözü Arkut Bey Kaplıcası'nda bulunan Amasya termal otelleri sağlık turizmi açısından önemli konaklama mekanlarıdır. 

Terziköy Termal Turizm Merkezi Amasya il merkezine 36 km uzaklıkta yeşillikler içinde huzurlu bir termal tesiste suyun sıcaklığı 37-39 derece arasında değişir.

Hamamözü Arkut Bey Kaplıcası il merkezine 90 km uzaklıktaki Hamamözü İlçe merkezinde bulunur ve tarihi kesin olarak bilinmese de antik çağlardan beri kullanıldığı düşünülen kaplıcanın suyu 42.5 derece civarındadır. 

Mesafe olarak Amasya’ya en yakın olan Gözlek Kaplıcası Amasya- Çorum karayolu üzerinde 13 km uzaklıktadır. 38-40 derece arasındaki su sıcaklığı ile başta romatizmal hastalıklar olmak üzere, yumuşak doku hastalıkları, ameliyat sonrası hareketsizlik, genel stres bozukluğu gibi birçok hastalıkta faydalı olduğu bilinmektedir.

Oda, apart ve süit apartlardan oluşan Gözlek termal otellerinde konaklayarak hem şifalı sulardan en iyi şekilde yararlanıp hem de çevre gezileri ile doğal ve tarihi güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz. 

Tarih, doğa, şifa dolu Amasya gezinizde keyifli zaman geçireceğinize eminiz. İyi tatiller diliyoruz.